Zeytin bütün ağaçların  ilkidir.

 

Efsaneye göre ; Hz. Adem ' in öleceğini hissetmesi üzerine kendisi ve tüm insanlığın affedilmesi için oğlu Şit' i cennet bahçesine gönderip dua emesini ister. Cennet bahhçesinin koruyucu meleği ona üç tane tohum verir ve bunların Hz. Adem ' in gömülürken ağzına konması gerektiğini söyler. Hz. Adem kısa bir süre sonra ölür ve gömülür. Gömüldüğü yerde yeşeren üç ağaç zeytin, sedir ve servi ' dir...

 

... ve insanlık zeytinle yeniden doğar.

 

Gılgamış Destanından , üç büyük semavi dinin kutsal kitaplarına değin antik ve kutsal metinlerde yer alan Büyük Tufan 'da  Hazret-i Nuh Peygamber ve gemisindeki canlılar hariç , yeryüzü üzerinde yaşayan her şer silinir. Tufan durulduğu zaman Hz. Nuh , suların çekilip çekilmediğini anlamak için geminin penceresinden bir güvercini güneşin battığı yere doğru salar. Sular çekilmediği için güvercin gemiye döner . Hz. Nuh , yedi gün sonra güvecini tekrar salar. Güvercin bu sefer , ağzında yeni oparılmış zeytin yaprağıyla gelir. O zaman Nuh, suların yeryüzünden  çekildiğini anlar.  Ağzında zeytin yaprağı tutan gvercin  , o günden bu güne , ümidin , bolluğun , esenliğin ve barışın simgesi olur.

Tufanın yok edici gücüne karşı direnen zeytin ise ölümsüzlüğün ...

 

Daha nice efsanelere  konu  olan bu kutsal ağacın , dönemler boyunca '' sıvı altın ''  olarak adlandırılmış efsanevi şifa kaynağı , size de şifa olmayı bekliyor.

 

Uygarlığa giden kilometre taşlarından biri de kuşkusuz ''temizlik ...''

Doğada bulunan bitkisel ve hayvansal yağların bir dizi işlemden geçirerek temizlikte kullanmak amacıyla sabun üretiminin ne zaman başladığı tam olarak bilinemiyor  !

 

'' Sabunun  tarihi insanlık tarihi kadar eskidir.'' diye yorumlayanların sayısı hiç de az değil .

 

Anadolu' nun ilk uygarlıklarından biri olan Hititlerin , 'kül' ü temizlik malzemesi olarak kullandıklarını , ama hayvansal yağlardan bugünkü sabuna benzeyen bir malzeme de ürettiklerini biliyoruz.

 

Modern sabun üretimi ise 19. yüzyılda Fransız kimyager Eugene Cheurer ile başlamıştır.

 

Dünyanın en lezzetli zeytinlerinin yetiştiği Ayvalık ' ta , 20 yıl öncesine kadar onlarca sabun üreticisi vardı . Bugün ise  yaşayan ve işini ustalıkla yapan geleneksel kaynatarak yapan tek sabun üretisi kaldı.

Usta sabun yapmanın şartlarını sayarken '' Bir, zeytinyağı temiz olacak. İki , güzel pişecek. İçinde palamut , çiçekyağı karıştırılmış zeytinyağından iyi ve kaliteli sabun olmaz. El yapımı sabunun  en büyük özelliği kepek yapmamasıdır. İçine konulan kostik oranını iyi ayarlamak gerekir. Kostiği fazla kaçınırsan  , o fazla kostikli sabun , banyo sırasında deriyi yakar  ve kepek oluşur. Bu bakımdan kepek yapmayan sabunu üretmek bilgi ve beceri gerektirir '' der.

 

 

Sıcak yapım sabununun yanında yeni geliştirilen soğuk yapım zeytinyağı günümüzde en yaygın olan sabun çeşitidir.

 

Bizim yağlarımız ise ne kaynatarak ne de soğuk sistem ....

Uzun yıllar yapılan çalışmalışmalar sonucu geliştirilen özel formulü ile  üretim yapılıyor.

Sabunu tuzlu su ile yıkamayıp gliserin ayrıştırılmıyor , sabunun içersinde bırakılıyor. Böylece sabunlarımız hem kaliteli oluyor  hem de doğayı kirletilmiyor. . Üretim sırasında hiçbir çevresel atık çıkarılmıyor.

 

Zeytinyağı sabunlarımız % 100 sızma zeytinyağı ile üretilir.

İçersinde sentetik koruyucu , boyar madde , tuz ve gereksiz hiçbir kimyasal yoktur.

 

Saf ve doğaldır.

 

 

 

 

 

Ayvalık coğrafi konumu dolayısıyla bitki örtüsü çok zengin bir yöredir.

Yörenin otları arasında ;

Sarmaşık , yabani kuşkonmaz,izvinya ( tatlı filiz ), acı filiz, tilkikuyruğu , kuzukulağı, hardal ( turp ) otu, arapsaçı , karışık ot, ebegümeci ,hindibağ ,zoho ,radika ...

Meraklılarına  mevsimine göre  Ege Otlarını gönderiyoruz.

Güncel Ot listesi çin mail veya telefon ile iletişime geçiniz.


 Zeytinyağlı ot yemekleri tariflerini blogda bulabilirsiniz.

 

Ayvalık bitki örtüsü ve gerekse iklim olarak Kaz Dağlarından etkilenmektedir. Kaz dağları bölgeye bol yağış ile birlikte zengin bir bitki örtüsü ve bol oksijen sağlamaktadır. Bitki örtüsünde Mercan Köşk , Güveyi otu , Adaçayı , Tüylünane ,Oğul otu ve Kekik başta olmak üzere yüzlerce kokulu bitkiler  bulunmaktadır.

Hayvanların yediği yem direkt olarak sütün tat ve aromasını etkilediği için bu özellik peynire de çok özel ve kendine özgü bir tat ve aroma kazandırmaktadır . Bu lezzetli  peynir çeşitlerini  sizler için  temin edip , vakumlu paketler halinde gönderiyoruz.

Ayvalık tulumu , Taze ( tatlı ) lor ,  İzmir tulum , Sepet peyniri , Çeçil , Taze köy peyniri , Eski keçi peyniri  , Manda ve İnek tereyağı , Ezine beyaz 

  Ayvalık' tan

   Size