Yaşam kalitemizi arttırmamızın ilk yolu sağlıklı ve doğru beslenmekten geçer diye düşünüyorum. Günümüzde özellikle İstanbul' da çevre kirliliği, gürültüsü, sürekli artan nüfusu, trafiği, kavgası çekilmez bir hal alırken yaşamımızı oldukça olumsuz yönde etkiliyor. Sürekli bir koşuşturma, yetişme ve yarış çabası mevcut iken bütün bunlara bir de genetiği ile oynanmış suni ve sağlıksız yiyecek - içecekler ile beslenmek de eklenince......!

 

İşte bütün bu sıkıntıları yaşarken bende de İstanbul'dan kaçmak, kurtulmak gibi bir çaba oluşmaya başlamıştı. Ve  2010 senesinde  o büyük kararı alarak Ayvalık'a yerleştik. Ayvalık'a gelmemizle kendimizi sanki farklı bir dünyada bulduk. Öylesine sakin ve huzurlu ki havası, denizi, güneşi, kumu, yemyeşil dağları, zeytin bahçeleri ile tam bir doğa harikası.
Hele bir de balığı, zeytini, zeytinyağı, peynirler çeşit  çeşit otları, dalından koparıp yeme şansı bulduğumuz meyve ağaçları ile bulunmaz bir velinimet oldu bizim için.

 

Kızlarım için ilk zamanlarda uzaya çıkmak kadar zor olan ağaca tırmanma en zevkli oyunları oldu. Dalından meyve koparıp yemenin tadını çıkarıyorlar. Zeytin toplayarak kendi yağımızı ve zeytinimizi yapmayı bu küçük yaşlarında öğreniyorlar. Bahçemizde sebze meyve ekip küçücük tohumların hangi evrelerden geçerek sofralarımıza geldiklerini birebir gözlemliyorlar. Böylece üretimin önemini daha iyi anlıyorlar. Yoğurdumuzu, reçelimizi, tarhanamızı ve konservelerimizi beraber yapıyoruz.    Çocuklarım doğayı ve hayvanları yakından inceliyor. Tüm bunları sadece kitaplardan değil yaşayarak da öğreniyorlar. Bu da ailemize ayrı bir haz veriyor.

 

Şehirlerde çocuklarımıza bu güzellikleri yaşatabilmek çok zor. Doğal yaşamın yanı sıra çocuklarım spor, sosyal ve kültürel yaşamlarından da geri kalmıyorlar . Ayvalık küçük bir kasaba olmasına rağmen tüm bu imkanları çocuklara sunabiliyor.

 

Çocuklarıma tam da istediğim bu doğal hayatı yaşatabilme fırsatını bulduğumuz  için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Hayattan ne istediğiniz çok önemli.

 '' Öyle kararlar ver ki; kazandıkların kaybettiklerine değsin. ''

 

Bizler bu nimetlerden faydalanırken  istedim ki bizim gibi herkes faydalansın...  Ve 2012 ' de  #ayvaliktansizlere ' yi  hayata geçirdim.

 

 Amacım  tıpkı yüzyıllardır köylü kadınlarımızın, anneannelerimizin doğal yöntemlerle yaptıkları sağlıklı ve doğal besinleri sizlere ulaştırabilmek . Geleneksel yöntemlerle yapılan içinde katkı maddesi, koruyucusu, kimyasalı olmayan doğal ürünlere  ulaşmak isteyenlerle  yolumuzun burada   kesişir elbet :))

 

Ayvalık' tan  Sevgiler...

 

 

Ayvalık' tan

    Sizlere ;

    yöresel,

 taze&doğal

    ürünler...

hakkımda çıkan haberler
#ayvaliktansize nasıl doğdu?

2012 ' de başlayan serüvenimiz bugün de  ilk gün ki heyecanıyla  devam ediyor.

Bu süre zarfında yaşadığım pek çok deneyim ; beni pek çok yeni bilgi , tecrübe ve insanla tanıştırdı.

Ama ''en güzel yanı ne ? '' diye sorarsanız ; insan zengini oldum ben.

 

Bu işe başlarken ki amacım ; sahip olduğum güzellikleri , değerleri , lezzetleri herkesle paylaşmak , ulaştırmaktı.

Amaç güzellik olunca da karşına hep güzel insanlar çıkıyor , çok şükür !

Ürünlerim  uzak illerden ( Ağrı, Ardahan,Diyarbakır, Bursa, İzmir , İskenderun, Ankara...) ve hatta ülke sınırlarını aşıp ( Almanya' dan İsveç 'e... ) uzak diyarlarda  pek çok eve kadar ulaştı .Hatta bir çoğu ile  güzel arkadaşlıklar ,dostluklar  kurduk.  Biz zamanla büyüyen güzel bir zincir oluyoruz  :)

 

11 Aralık 2012 'de kurduğum ilk sitede  o gün ki duygularım  sayfanın başında yazdığım gibiydi.  İlk  günki heyecanımı kaybetmemek adına  o yazıyı orjinal haliyle koruyorum . Yaşanmışlıklar önemlidir :)

 

Bugün  yeni tasarım web sayfamızdan yola devam ediyoruz.

Yeni yıldan çok güzel beklentilerim ve hedeflerim var.

Bakalım zaman bize neler gösterecek !

 

Her türlü öneri ve eleştirilere açığım :)

Aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Hayat ışığımız hiç sönmesin !

 

 

#ayvaliktansize bugün...